Weryfikacja i walidacja (oprogramowanie)

Weryfikacja i walidacja oprogramowania − inaczej kontrola jakości oprogramowania lub testy oprogramowania. Do kryterium weryfikacji należy zakwalifikowanie produktu oraz określenie, czy spełnia on lub pasuje do właściwego jego wykorzystania (wysoki poziom kontroli) – czy jest on wbudowany w odpowiedni produkt.

Analiza programu pod kątem jego formalnej poprawności pozwala znaleźć błędy zarówno na poziomie koncepcji, jak i detali implementacyjnych. Jednak proces dowodzenia zgodności programu z wymaganiami nie sprowadza się wyłącznie do stwierdzenia, że system jest bądź nie jest poprawny.

Walidacja jest to proces wyznaczania stopnia, w jakim model jest wiernym odzwierciedleniem rzeczywistego systemu z przyjętego punktu widzenia[1]. Ma na celu określenie, czy symulacja daje wiarygodne wyniki, w założonym stopniu zgodne z odpowiedziami rzeczywistego systemu na takie same dane wejściowe. O ile dzięki weryfikacji projektant uzyskuje informacje o zgodności systemu symulacyjnego z jego założeniami, o tyle walidacja weryfikuje zgodność jego wizji z realnym światem. Obie te fazy wzajemnie się uzupełniają i jako takie czasami przedstawiane są wspólnie jako faza oceny adekwatności modelu[2].

  1. Dean S. Hartley III: „Verification & Validation In Military Simulations” Proceedings of the 1997 Winter Simulation Conference (WSC).
  2. Jerzy Tyszer: Symulacja cyfrowa. WNT, 1990.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search